Ferrata HZS Kyseľ zo Spišských Tomášoviec

Priemer: 5 (3 hlasov)
Dátum túry
Pohorie
Slovenský raj
Nadmorská výška
800 m n. m.
Prevýšenie
820 m
Dĺžka túry
16 km
Trvanie túry
7:00 hod.
Obtiažnosť túry
3.5
Trasa

Spišské Tomášovce - Pod Tomášovským výhľadom - Biely potok, rázcestie - Biely potok, ústie - Kyseľ, ústie - Ferrata HZS Kyseľ - Kláštorná lúka - Kláštorisko - Kláštorná lúka - Biely potok, ústie - Biely potok, rázcestie - Pod Tomášovským výhľadom - Spišské Tomášovce

Popis túry

Nástup na Ferratu Kyseľ

Nástup je pomerne nenápadný, nachádza sa pri rázcestníku Kyseľ, ústie, medzi žltou značkou smerujúcou na Kláštornú lúku a zelenou značkou postupujúcou na Sokoliu dolinu, ústie. Za smerovníkom je informačná tabuľa s popisom vybavenia a obtiažnosti, detailnou mapkou s jednotlivými úsekmi a inými podrobnými informáciami týkajúcimi sa ferraty. Treba sa vydať proti prúdu potoka Kyseľ. Prvý úsek vedie prevažne potokom, odporúčam kvalitnú nepremokavú obuv. V tejto etape je potrebné okrem brodenia sa potokom prekonať aj zopár prekážok v podobe popadaných stromov. Pohyb v "divokom", neupravenom teréne uľahčujú kamene poukladané tak, aby bol prechod cez potok čo najpohodlnejší.

Úseky Ferraty HZS Kyseľ

Ferrata je sprístupnená od 15. 06 do 31. 10.. Stupeň obtiažnosti ferraty je C /ťažká/. Prevýšenie je 179 metrov a dĺžka 1 470 m /predpokladám, že údaje sú vrátane neferratových úsekov/. Podľa schémy zahŕňa 320 m oceľového lana a 430 ks kramlí. Približný čas absolvovania podľa informačnej tabule je cca 2 hodiny. Mne sa ju aj s fotografovaním podarilo prejsť za 1 1/2 hodiny /mal som tú výhodu, že som šiel ako prvý, nemusel som sa teda zdržiavať čakaním, kým prekážky zdolajú moji predchodcovia/ .

Samotná ferrata pozostáva z ôsmych úsekov:

Moje postrehy k ferrate

Ferrata Kyseľ má prevažne horizontálny charakter s miernym stúpaním, s výnimkou záverečného úseku Obrovského vodopádu, ktorý je vyložene vertikálny. To znamená, že sa väčšinou rúčkuje po kramliach popri stene, nie vždy kolmej - s občasnými prevismi. Vyžaduje si teda istú fyzickú pripravenosť horných končatín /na pár úsekoch v previsoch som bol nútený pri "precvakávaní" držať značnú časť váhy na jednej ruke, nehovoriac už o fotení :)/
Pre slabšie pohlavie alebo citlivejších jedincov odporúčam použiť rukavice a možno aj dlhé nohavice, kvôli prípadným odreninám kolien.
V rokline Kyseľa je dosť vlhko, čo v v chladnejšíchch jesenných mesiacoch nemusí byť na ruky veľmi príjemné a môže viesť k istému obmedzeniu citu a ohybnosti.
Pri kadencii turistov v Slovenskom raji odporúčam vybrať sa na ferratu v skorších ranných hodinách, najmä kvôli prestojom.
Začiatočníci nech radšej ferratu absolvujú v sprievode niekoho skúsenejšieho, ktorý im pomôže v prípade problémov a zaváhaní.
V žiadnom prípade "nefrajerovať" a nepokúšať sa absolvovať ferratu bez minimálneho náležitého vybavenia - prilby, sedáka, ferratového setu a vhodnej obuvi. Ferrata síce nevedie v závratných výškach, ale kvôli jej charakteru sú oporné prostriedky vlhké a tým pádom aj šmykľavé.