sedlo Železná brána z Drienovca

Priemer: 4.4 (5 hlasov)
Dátum túry
Pohorie
Slovenský kras
Nadmorská výška
735 m n. m.
Prevýšenie
760 m
Dĺžka túry
23 km
Trvanie túry
6:30 hod.
Obtiažnosť túry
2.5
Trasa

Drienovec - Ladislavova vyvieračka - Horný les - sedlo Železná brána - Miglinc, vyvieračka - Háj - Turniansky hrad, hradná stráň - Turňa nad Bodvou

Popis túry

Potulka Jasovskou planinou z Drienovca do Turne nad Bodvou meria 23,3 km a je potrebné prekonať 760 výškových metrov. Je to relatívne málo frekventovaná trasa, vedúca z väčšej časti zmiešaným lesom, ktorý je miestami vystriedaný trávnatými plochami.

Z Drienovca ku Drienoveckým kúpeľom

Prvý dojem po vystúpení z vlaku je dosť odstrašujúci. Vlaková zastávka je v dezolátnom stave a zapácha exkrementmi. Po pomerne riskantnom prekročení hojne využívanej rýchlostnej cesty 50 konečne vchádzame do obce Drienovec. Modrá značka vedie západnou časťou upravenej obce. Cestou míňame dom zo zaujímavo riešeným priečelím. Pri návrate autobusom z Turne n/B sa dozvieme, že to bolo múzeum cerúz, artefaktov a objektov Artfarm. Po opustení Drienovca nás ku kúpeľom čaká 15 minút chôdze asfaltovou cestou, ktorá je lemovaná stromovou alejou. Drienovské kúpele sú položené v malebnom okolí a v súčasnosti slúžia najmä ako domov pre seniorov s priľahlým reštauračným zariadením Zlatý páv. Okolie je upravené a svojim obyvateľom nepochybne spríjemňuje zimu života.

Stúpanie k Ladislavovej vyvieračke

Po opustení areálu kúpeľov vedie žltá značka zmiešaným lesom. Hneď na začiatku je krátka odbočka k Drienovskej jaskyni. Drienovská jaskyňa má výverový, riečny charakter, je 1 348 m dlhá a pre populáciu netopierov má kľúčový význam. Bola objavená v 19. storočí a našli sa v nej archeologické nálezy z čias neolitu aj doby bronzovej. Po krátkom zastavení pri jaskyni pokračujeme po modrej značke. Trojkilometrový úsek k Ladislavovej vyvieračke vedie zmiešaným lesom a prekonáme vyše 200 m prevýšenie.  Znenazdajky sa pomedzi konáre vynoria obrysy kamenného muriva a drevených trámov - kaplnka svätého Ladislava.
Kaplnka sv. Ladislava bola postavená po 2. sv. vojne na mieste bývalého kostola, o ktorom existujú písomné zápisy zo 16. storočia. Kaplnka bola počas vlády komunistickej strany z ideologických dôvodov zničená a obnovená až počas 90 tych rokov minulého storočia. Nachádza pri Ladislavovej vyvieračke a je na lesnom rázcestí medzi obcami Debraď a Drienovec. Kaplnka a jej okolie je veľmi príjemným miestom na oddych, obklopuje ju rozľahlé priestranstvo a vidno z nej dokonca aj vrchol Kojšovskej hole.
Nedaľeko kaplnky sv. Ladislava sa nachádza aj Ladislavova vyvieračka s poľovníckou chatou.

Cez Horný les na sedlo Železná brána

Keďže sme ešte mali pred sebou 340 m stúpanie, pobalili sme si veci a pokračovali ďalej zelenou značkou. Takmer hodinová trasa k ukazovateľu Horný les má monotónny charakter, mierne stúpanie prevažne listnatým lesom sa strieda pochodom cez rúbaniská. Od hríbika Horný les je trasa zaujímavejšia. Po chvíli v lese husto zarastenom mladými listnáčmi míňame posed postavený priamo na lesnej križovatke. Tento posed je skutočne strategicky situovaný, kontroluje všetky 4 prístupové cesty, pričom korisť v hustom poraste nemá možnosť úniku. Prostredie a ráz lesa začína byť zaujímavý, mladý les vystriedajú statné stromy s občasnými krasovými závrtmi. Asi po 40 minútach dorazíme na otvorené priestranstvo, kde stromy nahradia trávnaté a krovité porasty. Najviac zastúpenou drevinou je jednoznačne Borievka obyčajná (jalovec). Na chodníku prekračujeme torzo mŕtvej jašterice zelenej, konzumované kŕdľom "mäsožravých" motýľov z babôčkovitej čeľade. Kráčame ešte asi 20 minút, strácame značku, ale smerujeme k najvyššiemu bodu, z ktorého sa vykľuje sedlo Železná brána. Vedľa smerovníka sú narezené pne, ktoré nám poslúžia ako pohodlné miesto na občerstvenie.

Okolo vyvieračky Miglinc do Hája

Zo sedla Železná brána postupujeme po žltej značke juhovýchodným smerom. Asi po 15 minútach nám značka zmizla, GPS nám prezrádza, že pri dodržaní kurzu síce Miglinc minieme, ale zídeme o čosi nižšie priamo na modrú značku vedúcu až do Hája. Tak sa aj stalo, nedaľeko pasúceho sa stáda oviec nachádzame modrú značku po ktorej pokračujeme do lesa. Táto trasa sa zrejme často nevyužíva a preto sa predierame husto zarasteným lesom. Dôjdeme k zákrute s veľkým pňom na ktorom sa vyhrievajú dve jašterice zelené. Odbočíme doľava, spozorujeme vedenie vysokého napätia a vkročíme do oblasti husto pokrytej borievkou obyčajnou. Pred nami sa otvára panoráma okolia Turne nad Bodvou. Odbočíme po značke doprava a začíname v horúčave zostupovať traverzom do Hája.