Siná od Demänovskej jaskyne slobody

Priemer: 5 (5 hlasov)
Dátum túry
Pohorie
Nízke Tatry
Nadmorská výška
1 560 m n. m.
Prevýšenie
780 m
Dĺžka túry
8 km
Trvanie túry
4:00 hod.
Obtiažnosť túry
2.5
Trasa

Demänovská jaskyňa slobody - Sedlo Sinej - Siná - Sedlo Sinej - Demänovská jaskyňa slobody

Popis túry

Siná je charakteristickým ostrým končiarom. Patrí medzi najkrajšie vrcholy Nízkych Tatier. Siná je zakončením rázsochy oddeľujúcej Demänovskú dolinu od Mošnice. Tvoria ju vápence a na jar a v lete ovplýva pestrou vápnomilnou vegetáciou. Z vrcholu je výhľad na Liptovskú kotlinu - Liptovskú Maru, Západné Tatry, Demänovskú dolinu, hrebeň Bôra a centrálny hrebeň Nízkych Tatier. Značená Túra na Sinú vedie jedine zo zastávky Demänovská jaskyňa slobody, alebo potom náročnejšia túra po hrebeni smerom od Poľany či Bôra.

Na sedlo Sinej vedú strmé serpentíny

Zo zastávky autobusu pri Demänovskej jaskyni Slobody asi 3 minúty kráčame po modrej značke, kým nedôjdeme k rázcestiu Repiská. Tu sa napojíme na žltú značku o o chvíľu odbočíme doprava, do tesnej skalnatej rokliny nazývanej Radová, alebo Pod Veľkým radom. Zo severnej strany túto dolinku obopína skalné bralo. Roklinou vedie potôčik, ktorý ma na začiatku zaujímavo vyhĺbené dno. Po krátkom čase potôčik opúšťame a stúpaním po pravom svahu rokliny rýchlo napredujeme. Úzky chodník je zakončený strmým stúpaním serpentínami. Serpentíny sú popretkávané koreňmi okolitých smrekov a keď je tu mokro, treba rátať so zvýšenou pozornosťou. Vo vyšších polohách serpentín sa miestami objavujú výhľady na Ďumbier a centrálny hrebeň Nízkych Tatier. Asi po hodine a štvrť, tesne pod sedlom Sinem dobiehame sympatického domorodca, ktorý poputuje s nami až na vrchol Sinej. Na sedle doplníme nevyhnutnú energiu a tekutiny a vydáme sa doprava na vrchol.

Traverzy na Sinú

Spočiatku stúpame hrebeňom, ale pod bralným hrbom prechádzame do pravého traverzu, ktorý vedie juhovýchodným trávnatým vrcholovým úbočím Sinej. Miestami je chodník zaistený reťazami. Úzky chodníček stúpa popod hrebeň tiahnúci sa vľavo nad nami. Po asi 20 minútach prudkého stúpania sa napojíme na hrebeň a čoskoro si môžeme vychutnávať kruhový výhľad na Veľký Choč, Západné Tatry a hlavný hrebeň NT. Na vrchole je na túto ročnú dobu pomerne rušno, okrem nás je tu ešte jedna početná skupinka. Roman sa od domorodca naučí nový neverbálny pozdrav, ktorý je vo svojom závere sprevádzaný prenikavým hvizdom.

Zostup k Demänovskej jaskyni Slobody

Zostupová trasa je v tomto prípade totožná s výstupovou, strmý terén kladie nároky na zvýšenú opatrnosť, najmä ak je vlhko.

Na záver

Túra na Sinú je krátka, má len cca 8 km a prevýšenie okolo 760 m. Dá sa absolvovať za 4 hodiny. Napriek týmto parametrom ju neodporúčam turisticky menej zdatným jedincom, keďže výstup je na mnohých miestach skutočne strmý. Takisto ľudia, ktorí trpia závraťami, by mohli mať pri záverečných traverzoch problémy. 
Túru vedúcu tou istou trasou sme s Ďurim pred pár rokmi zrealizovali aj v decembri (viď odkaz nižšie), ale aj keď sme bezpečne dosiahli vrchol aj sa vrátili, neskôr sme zhodnotili, že traverz snehovým poľom juhovýchodným úbočím mohol v dôsledku prípadnej lavíny dopadnúť všelijako. 
Sinú by som však rozhodne doporučoval ako "zahrievaciu" túru začiatku turistickej sezóny niekedy koncom apríla, začiatkom mája.