Małołączniak a Kopa Kondracka z Kiry

Priemer: 4.5 (6 hlasov)
Dátum túry
Pohorie
Západné Tatry
Nadmorská výška
2 096 m n. m.
Prevýšenie
1 332 m
Dĺžka túry
17 km
Trvanie túry
7:30 hod.
Obtiažnosť túry
3
Trasa

Kiry - Staników Żleb - Przysłop Miętusi - MałołączniakKopa Kondracka - Kondracka Przeł - Wielka Polana - Gronik

Popis túry

Czerwone Wierchy sa nachádzajú na poľskej strane Západných Tatier. Pôvodne sme plánovali výstup na Temniak po červenej značke cez Cudakovu Polanu. Po zaplatení 7 Eur parkovného v Kiry sme sa teda vydali plánovanou trasou. Prišli sme k vstupnej bráne, kde bolo spoplatnené snáď všetko /ľudia, bicykle..../ s výnimkou psov :(. A to bol kameň úrazu, so psom je vstup zakázaný (Dostali sme tajný tip od ochotnej biletárky, že máme prísť ráno pred siedmou hodino,  lebo vtedy ešte nie sú zapnuté kamery. Keď nás však napriek tomu so psom chytia strážcovia parku, pokuta za jedného psa je 400 złotych.). 

Po vyhodnotení týchto informácií, sme boli nútení improvizovať a operatívne vymyslieť nový plán. S pomocou Ištvánovej analógovej mapy sme sa presunuli na Staników Żleb. Vstup do parku tu bol dokonca zdarma a zo zákazových piktogramov tam bol iba zákaz fajčiť. Do civilizácie sme sa vrátili v Groniku. Keď som sa otočil, zbadal som opäť piktogram zákazu vstupu so psom.

Zhrnutie: Keďže máme Tatry so psami v rozumnej miere prechodené, alternatíva, že by bol zákaz vstupu so psom nás ani nenapadla. Keď som sa spätne snažil zistiť na stránke Tatrzańskiego Parku Narodoweho bližšie informácie, nepodarilo sa mi k ničomu konkrétnemu dopátrať. Stránka zjavne predpokladá iba tuzemských návštevníkov a žiaľ nedisponuje inými jazykovými mutáciami.
Na základe týchto skúseností túry so psami v poľských Tatrách neodporúčame.