Krakova hoľa cez dolinu Vyvieranie

Priemer: 2.9 (17 hlasov)
Dátum túry
Pohorie
Nízke Tatry
Nadmorská výška
1 752 m n. m.
Prevýšenie
1 087 m
Dĺžka túry
15 km
Trvanie túry
6:30 hod.
Obtiažnosť túry
3
Trasa

Demänovská jaskyňa Slobody - Vyvieranie - Iľanovské sedlo - Sedlo Machnatô - Pod Krakovou hoľou - Krakova hoľa - Pod Krakovou hoľou - Sedlo Machnatô - Demänovská jaskyňa Slobody

Popis túry

Dolina Vyvieranie je krasová dolinka zvažujúca sa z Iľanovského sedla a zároveň patrí do chráneného prírodného výtvoru Demänovské jaskyne.
Vyvieranie Demänovky je pozoruhodný krasový jav umiestnený cca 800 m od Demänovskej jaskyne Slobody. Výdatnosť vyvieračky je v priebehu roka rozmanitá, najvyššie hodnoty dosahuje pri jarnom topení snehu - až 3 300 l/s, naopak najnižšie vo februári - len 290 l/s. Rozmanitá je aj teplota vody, ktorá v letných mesiacoch dosahuje až 7,4 °C a v zimných mesiacoch klesá na 4,0 °C.
Iľanovské sedlo je hôľnatá zníženina na hrebeni medzi Krakovou hoľou a Demänovskou horou.
Sedlo Machnaté je malá priehybka nad dolinou Machnatô spájajúca masív Pustých s Krakovou hoľou.
Krakova hoľa je mohutný druhohorný masív vybočujúci z Krúpoveho sedla. V podzemí skrýva najhlbšie jaskyne na Slovensku. Na vrchole je porastená kosodrevinou, na strmých bralnatých svahoch rastie horská flóra.
Pusté je skalnato-trávnatý zalesnený masív nad dolinami Machnatô a Vyvieranie. Rastie tu bohatá vápnomilná flóra, najmä horce Chasiové a aurikuly.