Poludnica zo Závažnej Poruby

Priemer: 3.8 (5 hlasov)
Dátum túry
Pohorie
Nízke Tatry
Nadmorská výška
1 549 m n. m.
Prevýšenie
963 m
Dĺžka túry
12 km
Trvanie túry
4:30 hod.
Obtiažnosť túry
2.5
Trasa

Závažná Poruba - poľana Rakytovica (Okrúhla) - Predná Poludnica - Poludnica - Predná Poludnica - Okrúhla - Závažná Poruba

Popis túry

Poludnica je zalesnený, krásne formovaný bralnatý vrch na konci dlhej rázsochy Krakovej hole. Rozprestiera sa medzi Iľanovskou a Jánskou dolinou. Poludnica je tvorená odolnými triasovými vápencami, ktoré najmä pod vrcholom vytvárajú mohutné bralné rady s menšími jaskyňami. Má dva vrcholy, južný (vyšší) - Zadná Poludnica a severný (nižší) - Predná Poludnica. Je to jeden z turisticky najvďačnejších vrcholov Nízkych Tatier, z Prednej Poludnice je výhľad na Liptov, Chočské vrchy, Vysoké a Západné Tatry, zo Zadnej Poludnice na Nízke Tatry od Salatína cez Chopok, Ďumbier, Ohnište až po Veľký Bok.

Výstup na poľanu Rakytovicu (Okrúhlu)

Z konečnej zastávky autobusa vedie žltá značka krátkym úsekom po asfaltke. Po chvíli zídeme z asfaltky a začneme mierne stúpať na chodníček popri lese, ktorý skracuje úsek asfaltovej cesty až po chatu na Opalisku. Pri chate zabočíme doprava, za chatovou osadou dosiahneme koniec doliny Lažtek a vojdeme do lesa. Chodníkom traverzujeme zalesnené úbočie, pričom strmým trávnatým svahom so spiatočnými výhľadmi na Liptov a Západné tatry vystúpame na okraj hrebeňovej poľany Rakytovice, ktorá je položená tesne pod strmým východným svahom Poludnice. Nachádza sa tu rázcestie s hríbikom, ale keďže sme na neslnečnej strane, nezdržujeme sa a pokračujeme v stúpaní.

"Strmák" na Prednú Poludnicu

Od začiatku je stúpanie strmé a namáhavé, pomaly zdolávame zalesnený svah. Vo vyšších častiach les redne a výstup je ešte strmší. Objavujú sa bralné steny, miestami aj skalné veže a terasy. Keď sa už blížime na Prednú Poludnicu, otvárajú sa výhľady a bralnatý terén je viditeľnejší. 400 metrové stúpanie na cca kilometrovom úseku dá zabrať, ale asi po hodinke aj štvť od Rakytovice dôjdeme na výhľadovú plošinu Prednej Poludnice. Je nádherné novembrové počasie, vynikajúca viditeľnosť a máme aj časovú rezervu, tak sa kocháme výhľadmi na Liptov, Západné Tatry a časť Vysokých Tatier. Viditeľná je aj Liptovská Mara, Veľký Choč a v pozadí vykukuje malofatranský Stoh a Veľký Rozsutec. Stretávame sa s ďalšími turistami a po srdečnej debate balíme veci, nasadíme batohy a pokračujeme v túre.

Vrchol Poludnice na dosah

Z Prednej Poludnice na vrchol je prevýšenie už len 75 m a trasa je dlhá pol kilometra. Spočiatku vedie miernejším stúpaním, neskôr je potrebné prekonať menšiu skalnú bariéru, ktorá je momentálne pokrytá ľadom. Nasleduje už len nenáročné stúpanie a o chvíľu sme na vrcholovej platni Poludnice. Vrchol je rozsiahly, takže za dobrej viditeľnosti je možné si z rôznych uhlov vychutnávať pohľady na Ďumbiersku časť Nízkych Tatier, Liptov, Malú Fatru, Choč, Vysoké aj Západné Tatry. Nasleduje občerstvenie, fotenie a pomaly sa chystáme na túru späť.

Návrat do Závažnej Poruby

Je predsa len november, skoro sa stmieva, takže njkratšia spiatočná cesta je totožná s výstupovou. Zostup z Poludnice prebehol bez komplikácií, snáď len na niektorých zľadovatelých úsekoch sa šlo dole obtiažnejšie ako nahor.

Záver

Vďaka nádherným výhľadom tento nízkotatranský vrchol rozhodne doporučujem, aj keď je túra na Poludnicu dosť náročná ( na cca 6 km turista prekoná 900 m prevýšenie). Príťažlivejšia trasa na Poludnicu vedie z Iľanova, prevýšením aj vzdialenosťou je približne rovnaká. Pri túre z Iľanova vo vyšších polohách vedie trasa skalnými hrebienkami a bralami s výhľadmi a dokonca aj malým rebríkom (viď fotogaléria nižšie - Poludnica z Iľanova). Od Prednej Poludnice sa obe značky spájajú.