Hrebeňovka Oravských Beskýd - 1 deň

Priemer: 5 (3 hlasov)
Dátum túry
Pohorie
Oravské Beskydy
Nadmorská výška
1 038 m n. m.
Prevýšenie
300 m
Dĺžka túry
4 km
Trvanie túry
1:45 hod.
Obtiažnosť túry
1
Trasa

Novoť, konečná zastávka autobusu - Novoť, štátna hranica - Krawców Wierch - Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu

Popis túry

Inšpiráciou pre hrebeňovku Oravskými Beskydami sa stala publikácia Najkrajšie hrebeňovky vydavateľstva Dajama. Oravské Beskydy sú súčasťou chránenej krajinnej oblasti Horná Orava a po Tatrách a Nízkych Tatrách tretím najvyšším pohorím Slovenska. Zo slovenskej časti sú pomerne zložitejšie prístupné. Najvyššími vrchmi sú Pilsko (1557 m) a Babia hora (1725 m), zvyšok pohoria nedosahuje takých výšok. Ročne tu spadne od 800 -1200 mm zrážok a priemerná teplota sa pohybuje pod normálom. Oravské Beskydy sú okrem mnohých iných zástupcov karpatskej flóry a fauny domovom medveďa hnedého, vlka dravého, či mačky divej.

Cez hraničný priechod Novoť na Krawców Wierch

Po logisticky veľmi náročnom cestovaní (4 prestupy), ktoré našťastie prebehlo bez komplikácií sme o 14.00 vystúpili na konečnej autobusu s názvom Novoť, PS. Autobus sa vzápätí otočil a bez zdržiavania vyrazil na spiatočnú cestu. Vykročili sme po asfaltke smerom k hraničnému priechodu. Stúpanie je mierne, cesta vedie z väčšej časti popri potoku Tisoňovka a je po oboch stranách lemovaná vysokými smrekmi. Po cca 20 minútach sme prišli na štátnu hranicu s Poľskom, bývalé správne budovy sú v dnešných časoch Schengenu opustené. Po pravej strane priechodu na miernom svahu je umiestnený prvý smerovník. Fotenie pri smerovníku nenazdajky prerušila skupina poľských motorkárov na kroskách, ktorá sa vyrútila z modrej značky (dosť neobvyklé privítanie na chránenú krajinnú oblasť). Po tomto prekvapení sme začali stúpať širokou cestou. K dnešnému cieľu, chate pod Krawcówym Wierchom sme potrebovali prekonať 3 km s cca 300 metrovým prevýšením. Trasa prechádza popri hraničných kameňoch a po hodinke sme dorazili na odbočku k útulni označenú žltou značkou. 

V chate pod Krawcówym Wierchom nie je tečúca voda ani elektrina

Odbočili sme doľava a po chvíli vystúpili z lesa na lúku v závere ktorej sa týči viacpodlažná horská chata s kapacitou 35 lôžok. K Bacówke PTTK na Krawcowym Wierchu zostupujeme popri "krížovej ceste", ktorej dominuje drevený oltár a vysoký drevený kríž s nápisom Totus Tuus (Celý Tvoj). Po cca 10 minútach skladáme batohy na lavičkách pri chate a vchádzame do jedálne. Na chatu nie je privedená elektrina a ani voda, takže teplota zakúpeného Żywieca má k doporučeným hodnotám ďaleko. Chatár je však veľmi ochotný a na požiadanie okoloidúcim turistom pre účely hygieny naberá vodu do fliaš. Pred chatou sa nachádza rovná plocha vhodná na stanovanie, kvôli početným rojom mravcov sme vhodné miesto párkrát museli zmeniť. Večeriame, vychutnávame si západ slnka a celkovú atmosféru spríjemňuje svit čeloviek turistov sediacich pri pive v chate.

Záver

Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu je príjemná a útulná chata s možnosťou ubytovania. Komplikovaná doprava do Novoti spôsobuje, že na hrebeň nie je možné vyraziť skôr ako v popoludňajších hodinách. Preto pri prechode hrebeňom Oravských Beskýd odporúčam využiť jej pohostinnosť a tým pádom túru na Pilsko začať ráno plne oddýchnutý. Treba sa však pripraviť na to, že na chate nie je elektrina ani tečúca voda.