Hrebeňovka Oravských Beskýd - 3 deň

Priemer: 5 (2 hlasov)
Nadmorská výška: 
1 150.00 m n. m.
Trasa: 

Schronisko na Hali Miziowej - sedlo Hliny - Pod Beskydom Krzyżowskim - Martoša - Pod Martošou - Borsučie, horáreň - Vyšný tajch - Jalovecké sedlo - Modrálová - útulňa na Beskydku

Prevýšenie: 
700 m
Dĺžka túry: 
21 km
Trvanie túry: 
7:00 hod.
Obtiažnosť túry: 
3
Dátum túry: 
20.08.2013
Účastníci:
Črevo
Zuzanka
Atila pod Kojšovou hoľou
Popis túry: 

Cieľom dnešnej 2. etapy bolo prejsť cez najsevernejší bod Slovenska Modrálová až na Markowe Szczawiny, ktoré by poslúžili ako východiskový bod pred výstupom na Babiu horu.

Nádherný prales rezervácie Pilsko

Zobudili sme sa do zamračeného a hmlistého rána. Podľa plánu nás čakalo 26 km s 1 206 m prevýšením. Uvarili sme si čaj a bočným vchodom z kuchynky sme zamierili na žltú značku. Červené značenie pri zostupe z chaty sa vytratilo, ale po chvíli sme objavili kameňmi vykladaný chodník mieriaci napravo do lesa. Akonáhle sme sa ocitli medzi stromami, opanovala nás magická atmosféra tohto pralesa. Jemne mrholilo, miestami sa vznášala hmla a to len umocňovalo naše pocity z tejto človekom takmer nedotknutej prírody. Jedinou pripomienkou prítomnosti človeka boli tabule označujúce Prírodnú rezerváciu Pięć Kopców, občasné lavičky a roztomilé hríby zručnne vytesané z ostatkov pníčkov. Žiaľ, nič netrvá večne a po cca 40 minútach sme opustili čarokrásny prales a začali prudko zostupovať. Po rozbahnenom chodníku to vyžadovalo zvýšenú opatrnosť, ale nakoniec sme v bezpečí zostúpili a po prekonaní trávnatejších pasáží sme došli do sedla Hliny.