Hrebeňovka Oravských Beskýd - 3 deň

Priemer: 5 (3 hlasov)
Dátum túry
Pohorie
Oravské Beskydy
Nadmorská výška
1 150 m n. m.
Prevýšenie
700 m
Dĺžka túry
21 km
Trvanie túry
7:00 hod.
Obtiažnosť túry
3
Trasa

Schronisko na Hali Miziowej - sedlo Hliny - Pod Beskydom Krzyżowskim - Martoša - Pod Martošou - Borsučie, horáreň - Vyšný tajch - Jalovecké sedlo - Modrálová - útulňa na Beskydku

Popis túry

Cieľom dnešnej 2. etapy bolo prejsť cez najsevernejší bod Slovenska Modrálová až na Markowe Szczawiny, ktoré by poslúžili ako východiskový bod pred výstupom na Babiu horu.

Nádherný prales rezervácie Pilsko

Zobudili sme sa do zamračeného a hmlistého rána. Podľa plánu nás čakalo 26 km s 1 206 m prevýšením. Uvarili sme si čaj a bočným vchodom z kuchynky sme zamierili na žltú značku. Červené značenie pri zostupe z chaty sa vytratilo, ale po chvíli sme objavili kameňmi vykladaný chodník mieriaci napravo do lesa. Akonáhle sme sa ocitli medzi stromami, opanovala nás magická atmosféra tohto pralesa. Jemne mrholilo, miestami sa vznášala hmla a to len umocňovalo naše pocity z tejto človekom takmer nedotknutej prírody. Jedinou pripomienkou prítomnosti človeka boli tabule označujúce Prírodnú rezerváciu Pięć Kopców, občasné lavičky a roztomilé hríby zručnne vytesané z ostatkov pníčkov. Žiaľ, nič netrvá večne a po cca 40 minútach sme opustili čarokrásny prales a začali prudko zostupovať. Po rozbahnenom chodníku to vyžadovalo zvýšenú opatrnosť, ale nakoniec sme v bezpečí zostúpili a po prekonaní trávnatejších pasáží sme došli do sedla Hliny.